Pomakların Genetik Yapısı

Balkanlardaki National Geographic tarafından genome’ (jenom) projesi. Pomakların gen yapisı.5 bin Pomak üzerinden degerlendirme

Bu yazıyı okuduktan sonra “Evet ben Pomakım , , Pomaklar Araptır , Orta Asyalıdır Türktür , Yunanlıdır , şu boydan bu soydandır….” demeden önce epey düşünmek zorunda kalabilirsiniz. Eğer aşırı milliyetçi görüşleriniz varsa baştan uyarıyorum, yol yakınken geri dönün, okumayı hemen bırakın, mavi hapı alın ve eski halinizde devam edin. National Geographic tarafından başlatılan ‘genome’ (jenom) projesi için DNA örneği gönderdiğinde Ortaya çıkan net bilimsel sonuçlar..
  

   Yok eğer kırmızı hapı alırsanız, unutmayın ki hiçbirşey bir daha eskisi gibi olmayacak… Ancak genetik bilimi oldukça hızlı ilerledi, 2008’de Balkanlarda yaşayan Irkların gen haritası çıkarıldı ve  bugün artık milletlerin akrabalık ilişkilerini belirleyecek yeterli genetik bilgiye sahip durumdayız.

     Y-kromozomu yalnızca erkeklerde var ve National Geographic’in yapmış olduğu gen testi sadece
Y-kormozomunu kapsıyor. Anne tarafından soyağacınızı yapmak isterseniz mitokondrial DNA testi yaptırmanız gerekiyor.   Her genetik değişim (SNP-Single Nucleotide Polymorphism) bir harf ile kodlanarak bu genetik özelliğe ‘Haplo-grup’ adı veriliyor. Aşağıdaki kronolojik cetvele baktığımızda görüyoruz ki ilk SNP mutasyon 74.000 yıl önce meydana gelmiş. Böylece BT Haplogrubu oluşuyor.
   Aradan 4 bin yıl geçince bir başka genetik değişim CT haplogrubunu oluşturuyor ve bu değişimler aşağıda görüldüğü gibi dallanarak günümüze kadar devam ediyor.  Haplogrup kavramını daha iyi anlayabilmek için şöyle bir örnek verebiliriz; Kuzeye gidenlerde saç renginin sarıya dönüşmesi, tenin beyazlaşması veya  uzak doğuda gözlerin çekik oluşu gibi farklılaşmaların herbiri yeni bir genetik değişim sonucudur.
   İşte bu değişim sonucu ortaya çıkan yeni genetik özelliğe haplogrup deniyor. Bu değişim her zaman gözle görünür olmak zorunda değildir. Mesela akciğerlerde, solunum yollarında meydana gelen bir mutasyon, veya
bir hastalığa karşı bağışıklık sisteminin gelişmesi de yeni bir haplogrup oluşturabilir. 
HAPLOGRUP’LARA GÖRE  BALKANLAR ve AVRUPA’NIN ETNİK YAPISI
MEZOLİTİK AVRUPALI     NEOLİTİK ÇAĞ GÖÇMENLERİ      BRONZ ÇAĞI GÖÇMENLERİ
I1: Ön-Germen (İskandinav)
N1c1: Uralo-Fin, Baltık, Sibiryalı
R1a: Balto-Slav, Germen, Hint-İran
I2b: Ön-Kelt-Germen
G2a: Kafkasya, Greko-Anadolu
R1b: İtalo-Keltik, Germen,Hitit, Ermeni
I2a1: Sardunya, Iberia
J2: Greko-Anadolu, Mezopotamya, Kafkasya
J1: Kafkasya, Mezopotamya, Semitik
I2a2: Adriyatik, Tuna havzası
E1b1b: Kuzey Afrika, Yakın Doğu, Balkan
T: Orta Doğu, Doğu Afrika

Orta Asya’dan göç eden  Türkler ,  orta asya  Q  haplo grubundandır . Pomaklar Tipik Baltik / Güney slav E1b1b  grubundandır. 5 bin pomak üzerinde yapıan jenom testinde Hic  ( Q ) Türk geni haplo grubu bulunmaz . Orta asyadan gelen Kuman , Kıpcak , pecenek , Asya  ( Q ) geni hic yoktur. . Pomaklarda %2 oraninda J2: Greko , ile % 14 oraninda N1c1: Baltık, haplo , % 84 oraninda R1a: Balto-Slav (Güney dogu Baltık slav) Grubu Bulunur  ..Bu arastırmadan cikan sonucta Pomaklar cok az ırksal gen degisimine ugramis , Tamamen kendi jenom özelligini  tasıyan bir IRKTIR..  National Geographic tarafından başlatılan ‘genome’ (jenom) projesi Kapsamında Sen Nesin ?  diye soruldugunda ,  Balkanlarda ben Pomakım diyen 5 bin kisi üzerinde yapılmıstır.
    pekçok kişinin gen testine sıcak bakmadığını biliyoruz. Son zamanlar komplo teorilerine iyice kendimizi kaptırmışken birilerinin bu genetik araştırmaları şiddetle reddedeceğini de tahmin edebiliriz. Ama Galileo’nun dediği gibi bilim inkar kabul etmiyor, birileri ‘hayır olmaz’ dese de Dünya dönmeye devam ediyor. Pomaklarin Türk , Kuman Kipcak , Pecenek , iskit ve Trak kökenli oldugunu iddia eden ve ispatlamaya calısan Tarihciler arastirmacilar bu bilimsel genel jenom testlerin sonucunu ögrenince herhalde.. ya red edecek yada piskinlikle eski cürümüs tezlerinde iddia etmeye devam edecekler. Fakat görüldügü gibi Pomaklarda 1 tek damla Türk kanı ,  1 tek bile orta asya kavimlerinin ( Q ) geni yoktur..
Genetik soyağacı sadece bireylerin hayata bakışlarını değil, belki devlet yapılarını da sarsacak yeni bir çığır açmak üzere dersek biraz abartmış mı oluruz?! hayır, belki bu konunun önemini ifade etmek için bugün söyleyeceğimiz herşey az bile kalır. Kırmızı hapı alıp bir an önce gerçekle yüzleşmeyenlerin başı yakın gelecekte çok ciddi ağrıyabilir.


Devamı: http://www.yenimakale.com/turk-musunuz.html#ixzz1jyem1ST2
 http://www.yenimakale.com/turk-musunuz.html#ixzz1jydxAz2D  İlgilenenler için Avrupa ülkelerinin barındırdıkları haplogrupların % oran tablosu aşağıda. Tabii bütün bunlar Y-kromozomunun hikayesi, yani baba tarafından soyağacı. Bir de mitokondrial DNA testi var, acaba anne tarafından kim kiminle akraba ?!
Derlenen kaynaklar
Your Genetic  - The Genographic Project – Natonel-Geographic.
Balkanlarda  Genografik Proje  Milli Genografi Derneği
Atlas of the Human Journey - The Genographic Project
genographic.nationalgeographic of Balkan   
National Geographic project to map the appearance and frequency of genetic
Three unrelated fami,lies with pericentric inversion of chromosome .Tıbbi Genetik bilim dalı klinik, sitogenetik ve moleküler genetik  çalışmalar.,. Merkezi.
http://pomatsite.blogspot.de/

Bizi  Facede sosyal Medyada Takip edin.Pomaklar hakkinda her seyden an itibari ile  Haberiniz olsun ..  Pomakbülteni Haber Portalı.

https://www.facebook.com/groups/312369708876495/